Baza wiedzy

Baza wiedzy “Aktywna tablica”

Tablice i zestawy interaktywne

Co to takiego jest tablica interaktywna? Jest to urządzenie dotykowe montowane na ścianie, współpracujące z projektorem multimedialnym oraz komputerem. Podstawową funkcją takiej tablicy jest możliwość pisania po niej – czyli zwykła tablica suchościeralna. Przy zastosowaniu projektora i komputera z odpowiednim oprogramowaniem otrzymujemy zestaw multimedialny o szerokim i w zasadzie nieograniczonym zastosowaniu gdzie podstawową cechą jest właśnie interakcja poprzez dotyk. Istotne zatem jest aby elementy takiego zestawu były odpowiednio do siebie dopasowane, wykonane solidnie ze względu na bezlitosne użycie przez uczniów jak i proste, intuicyjne aby każdy nauczyciel komfortowo korzystał z tego typu rozwiązania.

01.Co to jest tablica interaktywna?

Urządzenie łączące w sobie funkcje zwykłej tablicy suchościeralnej oraz  funkcje multimedialne.

02.Dlaczego warto korzystać z tablic i zestawów interaktywnych?

Zastosowanie takich rozwiązań  umożliwia lepsze wykorzystanie programów multimedialnych, filmów, materiałów dydaktycznych i Internetu.  Daje możliwość prowadzenia na żywo pokazów i eksperymentów oraz omawiania wyników w oparciu o widoczne na tablicy wykresy, tabele, zestawienia, do których na bieżąco można wprowadzać dane

Wszystkie zajęcia prowadzone przy użyciu tablicy interaktywnej mogą zostać zapisane, dzięki czemu mogą być wykorzystane w dowolnej chwili na kolejnych zajęciach, np. zajęciach wyrównawczych.

03.Na czym polegają funkcje multimedialne tablicy ?

Tablica w połączeniu z komputerem i projektorem tworzy zestaw działający jak duży ekran dotykowy.  Daje możliwość wyświetlania dowolnej zawartości komputera (w tym filmów, zdjęć, programów edukacyjnych).

Na każdym wyświetlonym na tablicy obrazie/zdjęciu/tekście może pisać, notować, zaznaczać, podkreślać. Wszystkie, naniesione na tablicę notatki można zapisać rozesłać pocztą e-mail/umieścić na serwerze szkolnym lub wydrukować.

04.Jakie są najważniejsze parametry którymi różnią się tablice?

Tablice różnią się rozmiarem, formatem, rodzajem powierzchni, technologią detekcji dotyku, oprogramowaniem.

05.Co to jest zestaw interaktywny?

W skład zestawu interaktywnego wchodzi tablica interaktywna, projektor, system mocowania, nagłośnienie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze tablicy interaktywnej?

Jasność

Odpowiednia jasność w zależności od “nasłonecznienia ” sali.

Mocowanie i okablowanie

Odpowiednie mocowanie do projektora umożliwiające poprawne wyświetlanie obrazu na całej powierzchni tablicy  (współczynnik odległości projektora) oraz odpowiednie okablowanie (długość, wejścia/wyjścia).

Technologie dotyku

Technologie dotyku: najbardziej powszechna obecnie to technologia podczerwona, następnie optyczna, elektromagnetyczna oraz pojemnościowa.

Rozmiar

obecnie podstawowym rozmiarem tablicy jest od 80 do 100 cali zapewnia to komfortową pracę i bezproblemowy dobór odpowiedniego projektora.

Format – jest to o tyle istotne, że format tablicy bezpośrednio wiąże się z rozdzielczością projektora jaki zostanie zastosowany z tablicą. Najczęściej spotykanym formatem jest 4:3 – przy projektorach wrócimy do tego formatu.

Rodzaj powierzchni

Suchościeralna (pisaki suchościeralne), magnetyczna (metalowa do przyczepiania magnesów), ceramiczna/porcelanowa (powierzchnia tablicy jest pokryta specjalną powłoką ceramiczną, która znacznie zwiększa żywotność urządzenia).

Baza wiedzy “Aktywna tablica”

Projektory

Projektor to urządzenie wyświetlające obraz (w naszym przypadku na tablicy). Najczęściej sygnał wideo pochodzi z komputera lub wizualizera. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje czy też technologie wyświetlania w projektorach. DLP oraz 3LCD. Projektory DLP zazwyczaj charakteryzują się wyższym kontrastem i odwzorowaniem czerni, z kolei 3LCD mają zwykle lepsze nasycenie kolorów i obraz jest bardziej ostry i niejednokrotnie świecą jaśniej niż DLP.

01.Jakie są najpopularniejsze projektory?

Aktualnie na rynku są dostępne trzy rodzaje projektów:  zwykłe, krótkoogniskowe i ultrakrótkoogniskowe.  Każdy z nich wyświetla obraz na ekranie na podstawie dostarczonego sygnału wideo. Projektory różnią się również technologicznie, stosowane są 2 rozwiązania:  DLP i 3LCD.

02.Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze projektora?

Podstawowe parametry którymi różnią się projektory to : technologia, rozdzielczość, jasność, kontrast, optyka (współczynnik rzutu), wejście/wyjścia.

03.Czy jasność jest ważnym parametrem przy wyborze projektora?

Jasność jest podawana w ANSI lumenach i jest to najważniejsza cecha projektora.  Bez wystarczającej jasności pozostałe cechy tracą na znaczeniu. Do prowadzenia zajęć w szkole wystarczy jasność w przedziale: 2700-3300 ANSI lm.

04.Na czym polega technologia DLP?

Obraz powstaje poprzez przejście światła przez wirujące koło kolorów z kolorowymi segmentami oraz odbicie go przez specjalny podzespół zwany chipem DLP.

05.Na czym polega technologia 3 LCD?

Obraz powstaje z trzech składowych barwy światła, które przechodzi przez trzy matryce LCS projektora: R-czerwony, G-zielony, B-niebieski.

06.Czym jest rozdzielczość projektora?

Rozdzielczość to parametr określający liczbę pikseli obrazu wyświetlanych na ekranie w bieżącym trybie pracy, którego obraz budowany jest z pikseli. Rozdzielczość wyraża się w postaci liczby pikseli w poziomie i w pionie.

07.Na czym polega współczynnik rzutu?

Współczynnik rzutu (TR-throw ratio) to parametr określający odległość z jakiej projektor jest w stanie wyświetlić obraz o podstawie 1 m. Przyjmuje się, że: projektor standardowy TR>1.0, projektor krótkoogniskowy: od 0,5 do 1, projektor ultrakrótkoogniskowy: TR< 0,5.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze projektora?

Jest bezpośrednio powiązana z formatem tablicy jaka będzie zastosowana z projektorem i konieczne jest na zwrócenie uwagi na ten konkretny parametr przy wyborze projektora. Obecnie najpopularniejszymi rozdzielczościami ultrakrótkoogniskowymi w projektorach jest XGA (800 na 600) i jest to format 4:3 oraz wyższa rozdzielczość WXGA (1280 x 800) to już format 16:10.

Rozdzielczość

To parametr określający liczbę pikseli obrazu wyświetlanych na ekranie w bieżącym trybie pracy, którego obraz budowany jest z pikseli. Rozdzielczość wyraża się w postaci liczby pikseli w poziomie i w pionie.

Jest bezpośrednio powiązana z formatem tablicy jaka będzie zastosowana z projektorem i konieczne jest na zwrócenie uwagi na ten konkretny parametr przy wyborze projektora. Obecnie najpopularniejszymi rozdzielczościami ultrakrótkoogniskowymi w projektorach jest XGA (800 na 600) i jest to format 4:3 oraz wyższa rozdzielczość WXGA (1280 x 800) to już format 16:10.

Jasność

Jest wyrażana w ANSI lumenach. Ten parametr waha się w przedziale 2700 – 3300 ANSI lm. Warto przy rozpatrywaniu tego parametru zrobić rozeznanie czy pomieszczenie w którym będzie znajdować się projektor można zaciemnić – czy ma np. żaluzje – wtedy ten parametr nie ma aż tak dużego znaczenia jeśli dany projektor ma niski współczynnik jasności.

Współczynnik rzutu

TR ( z angielskiego throw ratio) – to parametr określający odległość z jakiej projektor jest w stanie wyświetlić obraz o podstawie 1 m. Przyjmuje się, że: projektor standardowy TR>1.0, projektor krótkoogniskowy: od 0,5 do 1, projektor ultrakrótkoogniskowy: TR< 0,5

Wyjścia i wejścia

Ważne aby przy wyborze urządzenia dostosować wyjścia np. komputera do projektora jak i przewidzieć jakiego innego rodzaju sprzęt będzie podłączany do projektora. Podstawowe wyjścia jakie projektor powinien posiadać to: D-sub, HDMI, USB, RJ-45

Pozostałe parametry

Pozostałe parametry na które powinno zwracać się uwagę to min pobór mocy, poziom hałasu, jak i trwałość źródła światła – należy pamiętać iż lampa ma ściśle określoną żywotność i gwarancja zazwyczaj nie obejmuje tego podzespołu (ma ograniczoną gwarancję lub określony czas życia np. rok ) – standardowy cykl życia lampy to 1000-2000h w warunkach szkolnych jest to ok roku. Dlatego warto zwrócić uwagę na koszt wymiany lampy lub oszacować koszt droższego rozwiązania gdzie niekiedy producent gwarantuje czas pracy lampy nawet na 20000h.

Baza wiedzy “Aktywna tablica”

Monitory

Monitor interaktywny jest to w skrócie telewizor LCD z funkcją dotyku. Duży tablet zazwyczaj od wielkości 55” wzwyż, zabezpieczony szybą ochronną odporną na silne uderzenia aby chronić matrycę przed uszkodzeniem. Jest kilka sposobów na wyświetlanie treści na monitorze interaktywnym. Mianowicie często monitor ma wbudowane oprogramowanie do podstawowej obsługi z prostymi programami do rysunku czy pisania np. wbudowany Android. Prawie każdy monitor jest wyposażony w złącze/zlot OPS – jest to slot na komputer klasy PC np. z systemem Windows – nie wymaga podłączania kabli poza umieszczeniem go w slocie. Innym sposobem jest po prostu podłączenie komputera/laptopa do monitora za pomocą złącza sygnałowego jak HDMI jak i funkcji dotyku za pomocą kabla USB. W rezultacie otrzymujemy duże urządzenie All in one.

01.Jak działa monitor interaktywny?

Monitor interaktywny można porównać do ogromnego tabletu. Działa w wysokiej rozdzielczości: Full HD lub 4K. Nie ma kosztów eksploatacji w przeciwieństwie do tablicy interaktywnej (koszt instalacji, kalibracji, minimum 3 lampy zmienne do projektora). Uniwersalność: możesz oglądać telewizję, filmy, prowadzić prezentację biznesową czy wykorzystywać na potrzeby wideokonferencji.

02.Jakie są najważniejsze parametry monitorów interaktywnych?

Najważniejsze cechy monitorów na które należy zwrócić uwagę to: przekątna, rozdzielczość, ilość punktów dotyku, jasność, kontrast, głośniki, wejścia/wyjścia.

03.Czy monitor interaktywny potrzebuje osobnego komputera?

Do monitora interaktywnego zawsze można podłączyć osobny komputer.  Ale niektóre modele mają już wbudowany komputer tzw. OPS.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze monitorów?

Przekątna i rozdzielczość

Standardową przekątną ekranu jest 55”, do programu aktywna tablica kwalifikować się będą monitory do 65” ze względu na maksymalny budżet.

Standardową rozdzielczością obecnie się uznaje FullHD nie mniej można spotkać już urządzenia w rozdzielności 4K w 60HZ szczególnie w wyświetlaczach o większej przekątnej

Jasność kontrast

Parametry te dorównują standardowym monitorom nabiurkowym – jasność zwykle wynosi ok 350 kandeli na metr kwadratowy i kontrast ok 1200:1

Wejścia wyjścia

DSUB, HDMI, Display port to podstawowe wejścia sygnałowe monitora, warto zwrócić uwagę czy monitor ma przynajmniej jeden port USB 3.0 (nie licząc portu USB odpowiadającego za dotyk)

Punkty dotyku

Standardowa ilość punktów dotyku to 10-20 gdzie zwykle w przypadku tablic interaktywnych są to zazwyczaj dwa punkty dotyku.

Głośniki

Warto zwrócić uwagę czy głośniki wbudowane maja odpowiednią moc – np. minimum 15W i są dwa – stereo.

Baza wiedzy “Aktywna tablica”

Głośniki

Program “aktywna tablica” umożliwia zakup głośników lub innych urządzeń pozwalających na przekaz dźwięku. Czyli również soundbary i popularne nagłośnienie bezprzewodowe bluetooth. Dotyczy to zakupu zestawu interaktywnego jak i oddzielnie samego nagłośnienia. Na co zwrócić uwagę? Na moc 10-15 watowe głośniki najlepiej stereofoniczne w zupełności wystarczą do nagłośnienia przeciętnej wielkości sali lekcyjnej

01.Czy w ramach Aktywnej Tablicy można kupić głośniki?

Tak, program umożliwia zakup głośników lub innych urządzeń pozwalających na przekaz dźwięku. Czyli również soundbary i popularne nagłośnienie bluetooth.

02.Zestaw interaktywny zawiera głośniki?

Zwykle w zestawie interaktywnym mamy do czynienia z 3 elementami:  projektorem, tablicą i komputerem. Jeżeli dodatkowo chcemy rozsądne nagłośnienie musimy doliczyć 4 element: głośniki.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze głośników?

Moc

10-15 watowe głośniki najlepiej stereofoniczne w zupełności wystarczą do nagłośnienia przeciętnej wielkości sali lekcyjnej.